Motyle w Ogrodzie

Każdy miłośnik owadów chciałby mieć ich mnóstwo na wyciągnięcie ręki. Motyle, na pewno jedne z najpiękniejszych owadów zamieszkujących nasz kraj, można zwabić do ogrodu w stosunkowo łatwy sposób. Aby mieć motyle w najbliżyszm środowisku należy zadbać o kilka aspektów, a na pewno pojawią się one i będą nas cieszyć swoją okazałością.

Wonne Rośliny Kwiatowe

Podstawowym elementem wabiącym zarówno motyle dzienne jak i nocne są wonne feromony wydzielane przez kwiaty kilku istotnych gatunków roślin. Kolejnym aspektem jest nektar czyli główne pożywienie owadów dorosłych. Od niedawna w ogrodzie hoduję budleję dawida, która doskonale sprawdza się jako żywiciel owadów dorosłych oraz wabik, któremu motyle nie potrafią się oprzeć. Nektar budlei jest tak oszałamiający że motyle nie zwracają uwagi na otoczenie gdy się pożywiają. Stają się mniej ostrożne, przez co możemy prowadzić obserwację i fotografować nasze uciechy z niewielkiej odległości. Karmiące się motyle można nawet dotykać, ponieważ z czasem przyzwyczajają się do obserwatorów. Trochę inaczej pożywiają się okazałe zawisaki. Są one znacznie ostrożniejsze od motyli dziennych, poza tym nie siadają na kwiecie podczas pożywiania. Budleja występuje w różnych odmianach kolorystycznych, przez co można w ciekawy sposób urozmaicić zagajnik. Jest to krzew który potrafi wyrastać do okazałych rozmiarów, zatem niezbędne jest kontrolowanie jego przyrostu.

Pożywienie dla Gąsienic

Oprócz roślin dla owadów dorosłych powinnśmy zadbać również o rośliny żywicieli larw motyli czyli gąsienic. Jeśli chcemy aby określony gatunek motyla przeważał w naszym ogrodzie, koniecznie trzeba posadzić roślinę którą będą spożywały larwy. Jeśli owad dorosły uzna że odległość między pożywieniem jego i larwy jest zbyt duża, nie zabawi w naszym ogrodzie. Muszę koniecznie zwrócić uwagę na fakt, że żywiciele larw nie będą prezentowały się w atrakcyjny sposób. Często będą wyglądały jak suche badyle pozbawione liści. Wszystko zależy od ilości larw. Oczywiście możemy kontrolować ilość larw ale im więcej ich przetrwa, tym więcej pięknych owadów dorosłych możemy zaobserwować w kolejnym roku. Aby zwabić szczególnie rzadkie motyle takie jak paź królowej lub paź żeglarz, trzeba zadbać o rośliny baldaszkowate a w szczególności koper, którym pożywiają się larwy tych motyli.

Wodopój dla Motyli

Oprócz pożywienia motyle w naszym ogrodzie powinny mieć miejsce w którym będą mogły napić się wody. W tym celu należy gdzieniegdzie ustawić poidełka i pilnować, zwłaszcza w szczególnie upalne dni, aby wody było pod dostatkiem.

Wylęgarnia dla Motyli

Aby dorosłe larwy mogły spokojnie się przepoczwarzyć w piękne motyle, trzeba zadbać o miejsca w których będą mogły to zrobić. Najlepiej ochroni je ściółka zbudowana z butwiejących liści i trawy. Pamiętaj aby zadbać o wylęgarnie w pobliżu roślin żywicieli larw aby larwy nie musiały pokonywać dużej odległości. Chodzi głównie o to aby podczas wędrówki nie stały się pożywieniem drapieżników ogrodowych, czyli głównie ptaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *